Які фактори впливають на благополуччя свиней

Температура

Для правильного розвитку та ефективного росту свиней необхідно утримувати в комфортній для них, так званій термонейтральній зоні (ТНЗ). Та температура, нижче від якої тварина повинна використовувати їжу як енергію, щоб зігрітися, — так звана критично низька температура (КНТ). На іншому кінці шкали в кожної свині є точка температури, вище від якої вона використовує енергію, щоб позбутися тепла (свиня починає важко дихати), так звана критично висока температура (КВТ). За температури вище від КВТ споживання їжі знижується доти, поки врешті-решт свиня не починає відчувати сильний стрес і повністю припиняє їсти.

Вологість

Відносна вологість повітря повинна підтримуватися в межах від 60 до 80 %. Але вплив вологості на комфорт тварин так само залежить і від температури. Висока температура навколишнього повітря є головною причиною теплового стресу, однак підвищена температура в поєднанні з високою відносною вологістю та недостатнім рухом повітря може ще швидше привести свиней у тепловий стрес. Індекс теплового стресу враховує як температуру, так і відносну вологість повітря і може бути використаний для визначення того, коли дорослі свині почнуть відчувати тепловий стрес.

Світло

Свиням необхідно мати достатньо світла для задоволення своїх поведінкових і фізіологічних потреб. Важливо зауважити, що світловий період повинен бути не меншим від природного. Також має бути достатньо світла для проведення ефективних щоденних перевірок. Достатнє освітлення відіграє важливу роль у максимальному збільшенні репродуктивної ефективності свиней.

Іжа та вода

Їжа повинна подаватися таким чином, щоб усі свині могли їсти без стресу і страху. Слід перевіряти годівниці щодо справності подачі корму як усередині хопера, куди подається корм, так і внизу, де корм потрапляє в жолоб. Перевіряти необхідно на предмет залишків корму, що злипся, а також щодо того, чи не залипають дверцята над жолобом, чи правильно налаштована подача корму і чи в жолоб потрапляє не занадто багато і не надто мало корму.

Це необхідно для забезпечення працездатності та ефективності будь-яких систем автоматичного подання їжі. Свиней потрібно годувати не рідше, ніж один раз на день. До того ж усі тварини в групі повинні мати одночасний доступ до корму.

Усі свині повинні щодня одержувати необхідну кількість свіжої чистої води. У загоні має бути достатня кількість доступних поїлок, щоб кожна свиня мала легкий доступ до пиття в будь-який час. Кожну поїлку слід перевіряти щодня, щоб гарантувати ефективну витрату води.

 

Докладніше про це читайте у квітневому (№ 4, 2021) випуску журналу та на сайті в матеріалах наших партнерів.

http://www.ait-magazine.com.ua/sites/default/files/hogslat_13.pdf