Як впливають комфортні умови утримання на продуктивність корів

Чи знаєте ви, що за однакової годівлі та інших чинників саме комфортне утримання, тобто турбота про благополуччя корів, дає кращі виробничі результати? Саме про це свідчить досвід тваринників-практиків, зокрема Анни Перекрестової, головного технолога ТОВ «МВК «Єкатеринославський».

У 2012 році було завершено будівництво комплексу МВК «Єкатеринославський» та за три роки заповнено потужності доїльної зали паралельного типу 2 на 20 фірми DeLaval — три рази на добу доїлося 1250 корів. Тому у 2015 році почали активне будівництво нового комплексу «Перемога Батькова», що власник — Клименко Анатолій Володимирович — назвав на честь свого батька, який багато років присвятив сільському господарству. Саме тоді й почалися активні обговорювання, як потрібно будувати та чого саме хоче дійна корова. Уже сьогодні маємо разом понад 2000 дійного стада з високими показниками продуктивності.

Технології не стоять на місці, тому були в цьому проекті інновації, проте було й багато того, про що ми забули з приходом «американської технології». Наприклад, корпуси практично повністю побудовані з дерева, з однорядними лежаками в зоні відпочинку для корів у кожній секції, гарний світловий коник. Тут багато світла, добра вентиляція та бокові штори заввишки 3,5 м, які допомагають обходитися без дорогої примусової вентиляції. У цьому комплексі менше корів у секціях (по 63 голови), але за рахунок однорядного розміщення отримано додатковий фронт годівлі (по 80 хедлоків, до речі — вітчизняного виробника), чим суттєво знижено кормовий стрес. Для роботи ветлікарів це теж «плюс», адже з кормового столу видно всіх тварин та їхні номери, а також добре видно тварин для осіменіння (це дуже зручно, адже не потрібно заходити в секцію та турбувати корів під час відпочинку, шукаючи якусь тварину).

Як ми знаємо, корми становлять 60–70 % у структурі собівартості молока. Але яка їхня ефективність, скільки на ранок збирають залишків? Можна впевнено сказати, що завдяки збільшенню фронту годівлі є можливість зменшити залишки кормів до 2–3 % без втрат продуктивності. А ось у секції, де місця для годівлі 1 : 1, залишки, менші від 7 %, призводять до варіацій надою, більшого вибракування корів (за рахунок збільшення відсотка тварин, які «не розкрили» свій генетичний потенціал) через постійну кормову конкуренцію. Звісно, це правило працює лише за умови відмінного менеджменту технолога з годівлі, але якщо такого немає, тоді, як не збільшуй фронт годівлі, результат буде інакший, як і споживання раціону.

До речі, споживання раціону теж суттєво відрізняється завдяки більшому фронту годівлі, а саме — на 1,5 кг СР на голову, що дає додатково 3 кг молока на корову в день.

Як відомо, дійна корова має відпочивати не менше 12 годин, а сухостійна — не менше 16 годин протягом доби. Ми дбаємо про комфорт тварин, тому на першому комплексі в нас — гарні лежаки з гумовими матрацами. Проте виявилося, що коровам вони не дуже сподобались: багато з них стоять у лежаках, не лягають, мов очікуючи на щось. Це почало призводити до додаткового навантаження на кінцівки та виникнення проблем із кульгавістю.

Коли коровам давали можливість вийти на подвір’я, де в нас розташовані вигульні майданчики, то 99 % виходило та лягало на пісок. Було видно, як їм це подобається, тому на комплексі «Перемога Батькова» лежаки побудовані на глині, а як наповнювач ми використовуємо лузгу з соняшника, що створює м’яку та суху підстилку. У результаті немає корів в «очікуванні» — усі, хто не біля кормового столу, відпочивають. Ми пішли далі та побудували біля корпусу майданчики для прогулянок. Доводиться визнати, що коровам більше подобається в корпусі! Улітку — на сонці або під час дощу — усі корови в секції. Охочих полежати на піску на вигулі немає, адже в корпусі краще!

Докладніше про це читайте у травневому випуску (№ 5, 2020) журналу.