Як облаштувати загін для групового утримання свиноматок, яке обладнання є найефективнішим і на що потрібно звертати увагу, аби не знизити рентабельність?

Розглядаючи різні технології утримання свиноматок у групах, насамперед слід звернути увагу на електронні станції годівлі (ЕСГ), оскільки вони забезпечують індивідуальний підхід до свиноматок і збір точних даних про витрати корму. Ті господарства, які використо­вують станції ЕСГ, повідомляють про 20 % економії корму, якщо по­рівняти з тими, хто використовує звичайні кормові станції.

Також у систему ЕСГ можна інкорпорувати модуль зважування свиноматок, модуль визначення охоти (99 % точності) й модуль сортування свиноматок для індивідуального обслуговування (вакцинація, лікування). У комплексі, система ЕСГ дозволяє проводити аналітику життєдіяльності та продуктивності свиноматок і витрат на корм, що дає можливість господарствам точно визначати, на яких ділянках показники ідеальні, а на яких потрібні доопрацювання. Водночас, технологія ЕСГ має й низку недоліків. По-перше, свиноматки повинні пройти період навчання, який зазвичай триває 2–4 тижні. Близько 5 % тварин не зможуть його пройти. По-друге, для функціонування ЕСГ необхідно використовувати комп’ютери, сканери, вушні бирки RFID або FDX, WiFi та лінії низької напруги. Потрібна підготовка технічного пер­соналу.

Якщо говорити про інші варіанти обладнання для групового утримання свиноматок, то станки з вільним доступом (станки із самофіксуючими дверцятами) є доволі зручними у використанні та, ймовірно, найкраще підходять для групового утримання свиноматок.

У цій системі свиноматок утримують групами, але вони мають індивідуальний доступ до годівниці та можуть за наявності бажання «ізолюватися». Принцип цих станків такий: на задніх дверцятах є механізм блокування, який забезпечує доступ свиноматки до станка й водночас захищає її від інших. Тварина може в будь-який час повернутися на вигульний майданчик загону. До того ж у більшості конструкцій оператор самостійно може закрити свиноматок у станках для «обслуговування».

Однак потрібно розуміти, що це недешева технологія. Станки з механізмами блокування дверцят коштують дорожче, ніж стандартні. Крім того, під час монтажу ви­суваються жорсткі вимоги до пло­щі загону — не менше 3,44 м2 на свиноматку.

Технологія групового утримання свиноматок в загонах з кормовими станціями, які складаються з кормового жолоба й плечових розділювачів, нині є найзатребуванішою. Коли кормові місця відокремлені перегородками (плечовими роздільниками), тоді кожна свиноматка має індивідуальне місце й під час годівлі захищена від інших тварин. Такий тип конструкції дає можливість вибору розмірів груп свиноматок і більшої варіативності загонів, відповідно до розмірів виробничого приміщення, що важливо для реконструювання та переобладнання свиноферм. До того ж, персоналу простіше управляти годівлею. Не існує електронних систем для управління й не потрібне спеціальне навчання ні для персоналу, що доглядає за тваринами, ні для самих тварин.

Детальніше про технології утримання свиноматок та найефективніше обладнання читайте на сторінках червневого номеру та на нашому сайті в матеріалах наших партнерів.