В екстрених ситуаціях тварини можуть дихати через кишечник

Дослідники показали, що в умовах низького вмісту кисню деякі тварини можуть дихати за допомогою заднього проходу. Це допомагає їм виживати в складних ситуаціях і не пошкоджує життєво важливі органи.

Гризуни й свині, а також деякі інші водні організми здатні використовувати кишківник для дихання – дослідження про це з’явилося в виданні Med. Учені продемонстрували, що передача газоподібного кисню або насиченої киснем рідини через пряму кишку забезпечила життєво важливу допомогу двом видам ссавців з дихальною недостатністю.

Вчені також зазначили, що деякі водні організми виробили унікальні механізми кишкового дихання за допомогою інших органів, крім легень або зябер. Це потрібно для виживання в умовах низького вмісту кисню. Наприклад, прісноводні риби в’юни, і деякі прісноводні соми використовують для дихання кишківник. Однак питання про те, чи мають ссавці подібні можливості, досі залишалося відкритим.

«Штучна респіраторна підтримка відіграє життєво важливу роль в лікуванні дихальної недостатності, викликаної важкими захворюваннями, такими як пневмонія або гострий респіраторний дистрес-синдром. Хоча побічні ефекти й безпека повинні бути ретельно оцінені, але цей підхід може запропонувати нову методику для підтримки тяжкохворих пацієнтів з дихальною недостатністю».

У новому дослідженні вчені навели докази кишкового дихання у щурів, мишей і свиней. Для цього вони сконструювали систему вентиляції для введення чистого кисню через пряму кишку мишей. Вони показали, що без цієї системи жодна миша не змогла б вижити протягом 11 хвилин в умовах екстремально низького вмісту кисню. При використанні кишкової газової вентиляції більше кисню досягало серця тварин, а 75% мишей пережили 50 хвилин вкрай складних умов з низьким вмістом кисню.

Оскільки система вентиляції вимагає абразивного впливу на мускулатуру кишківника, вона навряд чи здійсненна в клінічних умовах, особливо у тяжкохворих пацієнтів, тому дослідники також розробили альтернативу на основі рідини з використанням кисневмісних хімікатів. Ці хімічні речовини вже були клінічно доведені як біосумісні та безпечні для людини.

Система вентиляції кишківника рідиною забезпечила терапевтичні переваги для гризунів і свиней, які зазнали впливу нелетальних умов з низьким вмістом кисню. Миші, що отримували кишкову вентиляцію, могли ходити далі в камері з 10% кисню. До їх серця також надходило більше кисню.

Джерело: https://sundries.com.ua