У Шотландії з борщівником Сосновського борються вівці

На тихому березі річки, що розташована на південь від Макдуффа (місто в районі Банф і Бучан, Абердіншир, Шотландія) знаходиться нова таємна зброя в боротьбі з отруйним гігантським борщівником Сосновського, — стадо овець.

Про це йдеться у матеріалі на pressandjournal.co.uk.

Так, ця колонія овець розвинула непоганий апетит до інвазійної рослини, обгризаючи стебла доти, поки вони не стають лише пеньками в землі.

Протягом останніх трьох років команда ентузіастів і вчених з проєкту «Ініціатива Шотландії з інвазійних видів» (SISI) перевіряла можливість використання овець для контролю борщівника Сосновського.

У Шотландії борщівник Сосновського є інвазійною і вкрай небезпечною рослиною: його токсичний сік може викликати опіки, пухирі і навіть сліпоту при попаданні в очі. Виростаючи в висоту до двох метрів, борщівник Сосновського утворює щільні непрохідні насадження і подавлює зростання всіх довколишніх рослин.

Протягом багатьох років землевласники Шотландії вели хімічну війну з цим гігантським бур'яном, але без особливого успіху. У минулому році м'яка зима і тривалі періоди проливних дощів сприяли поширенню гігантського борщівника на берегах річок Шотландії, а соціальні блокування через COVID-19 ускладнили проведення хімічних обробок.

Однак є і хороші новини: вирішити проблему зі шкодочинною рослиною в країні здатні вівці — вони мало того, що несприйнятливі до отруйного соку, та ще й віддають перевагу з'їсти саме шкідливий борщівник. Команда SISI в даний час проводить останній рік практичного експерименту, щоб випустити керівництво «вівці проти борщівника».

 «Це третій рік проєкту. У 2019 ми почали з великої кількості овець — 25 штук. Це був перший раз, коли тварини зіштовхнулись з гігантським борщівником, тому їм потрібен був певний час, щоб оцінити смак борщівника. Але як тільки вони розсмакували, то взялися виконувати дуже корисну роботу по споживанню бур’яну на ділянці», — розповідає Карен Мюллер, керівник проєкту в SISI.

Але, зауважує фахівець, є і мінуси, — вівці попутно витоптували і інші рослини.

«Тому в 2020 році ми скоротили поголів’я овець і приблизно наполовину зменшили кількість днів випасу, щоб подивитися на подальший розвиток подій. Ми виявили, що вівці і раніше ефективно їли гігантський борщівник, і в меншій мірі іншу рослинність, але все ще тривав період адаптації», — зауважила науковець.

Таким чином, в цьому році на території працюють 12 овець. Експериментатори продовжують скорочувати години випасу: у порівнянні з 2019 роком це приблизно на 70% менше. Остаточні висновки будуть зроблені восени.

Постійний випас овець переможе енергію стрижневого кореня

Очікується, що кількість рослин борщівника скоротиться в період випасання, як це було зареєстровано в попередні два роки, але це не означає, що бур'ян знаходиться під контролем.

«Потрібні безперервні зусилля протягом декількох років, поки енергія стрижневого кореня не буде повністю вичерпана», — пояснила Мюллер.

Подібно моркві і кульбабі, борщівник Сосновського наділений сильним стрижневим коренем, який глибоко закріплений у грунті і містить досить енергії для багаторазового відростання.

Кожен раз, коли вівця з'їдає надземну частину, рослина має використовувати все більше і більше енергії, поки врешті-решт сили його не вичерпаються.

Експеримент довів, що вівці безумовно люблять гігантський борщівник і що випас худоби може зменшити поширення рослини і в кінцевому підсумку повністю його знищити.

Джерело: https://superagronom.com