У ЄВРОПІ ПІДТРИМАЛИ АГРАРНУ ІНІЦІАТИВУ МИКОЛИ ПРИСЯЖНЮКА

Керівництво європейських аграрних асоціацій підтримало ініціативу Міністра аграрної політики та продовольства України Миколи Присяжнюка щодо запровадження сільськогосподарських кооперативів, які об’єднали б дрібних і середніх виробників. Профільне відомство розробило спеціальний проект соціально-економічного розвитку сільських територій «Рідне село», який передбачає формування кооперативного руху в Україні. Наразі, ця програма знаходиться в процесі всеукраїнського обговорення.

15 травня Мінагрополітики презентувало новий проект «Рідне село», який  пропонує селянам об’єднуватися в сільськогосподарські кооперативи. В цьому процесі Україна буде переймати досвід провідних агарних країн світу, зокрема і європейських, в яких давно довели, що саме така форма господарювання на селі є однією з найефективніших.

У Німеччині фермери вже понад століття ведуть сільськогосподарську діяльність, об’єднавшись у кооперативи. «У Німеччині кооперативний рух з’явився в 19 столітті. І на сьогодні налічується понад 2500 кооперативів. Аграрії вступають в такі організації бо розуміють, що це дасть можливість користуватися спільною технікою, устаткуванням, мати стабільні шляхи збуту продукції», − повідомив Генеральний секретар Німецької Райффайзен Асоціації Волкер Пітерзен.

На переконання європейського експерта, кооперація українських селян зможе посилити позиції країни на світовому продовольчому ринку.

«Поодинці дрібні та середні сільгоспвиробники не зможуть вийти на міжнародний ринок. Україна, як одна з найвпливовіших аграрних країн, має це розуміти та впроваджувати кооперацію, тим більше, що у неї є такий досвід у минулому», - зауважує Волкер Пітезен.

З думкою Генерального секретаря Німецької Райффайзен Асоціації погоджується Директор з міжнародних зв’язків Об’єднання агропромислових кооперативів Іспанії Габріель Трензано. Він вважає, що створення сільгоспкооперативів дозволить залучити в розвиток української аграрної галузі додаткові інвестиції.

«Формування кооперативного руху в Україні є логічним кроком для розвитку сільського господарства. Оскільки це велика аграрна країна, де налічується мільйони аграріїв, об’єднання в кооперативи дасть можливість збільшити показники виробництва та добробут селян. Але найголовніше – в аграрний сектор почнуть вкладати інвестиції», - зазначає Габріель Трензано. 

Іспанський фахівець також наводить приклад своєї країни, де кооперативний рух є популярним.

«В Іспанії налічується понад 4 тисячі сільськогосподарських кооперативів. Це пояснюється тим, що в країні багато середніх сільгоспвиробників, які самостійно не можуть вийти на ринок. Тому вступ до кооперативу дозволяє їм отримувати високі прибутки, покращувати якість продукції та залучати інвестиції», - додає Директор з міжнародних зв’язків Об’єднання агропромислових кооперативів Іспанії.

Що ж до країн, які не мають сталої традиції корпоративного руху, то серед них можна виділити Естонію.

«Кооперація в Естонії почала активно розвиватися лише останніми роками, до того часу існували виключно приватні одноосібні господарства. Проте вже зараз близько 35% молока, зерна, м'яса на нашому ринку надходить через кооперативи. Також зараз 25-30% експорту естонського зерна здійснюють селянські кооперативи. Я вважаю, що кооперативи в Україні допоможуть повернути життя в сільську місцевість та забезпечити розвиток громад. При цьому піднімаються на рівень вище вимоги до самих фермерів», - поінформував заступник Президента Естонської аграрної палати торгівлі та фермерських організацій Олав Крен.

Що ж до процесу кооперації, який ініціював Микола Присяжнюк в проекті «Рідне село», естонський фахівець повністю підтримав Міністра аграрної політики та продовольства.

                                                                                                         Прес-служба Мінагрополітики