"Трактор розірвало надвоє": заміновані поля і розбомблені ферми – як Харківщина оговтується від окупації

Господар каже: кілька тварин уже підірвалися на мінах, які залишили рашисти

Ми прямуємо до Вільхівки разом із місцевим фермером Артемом Новіковим. З часу звільнення він туди їде вдруге. Вільхівку звільнили від окупантів наприкінці березня. Звідси навпростець до Харкова – не більше як 10 кілометрів. Саме з околиць села рашисти обстрілювали райони обласного центру.

На фермі – їдкий сморід. Поряд з уцілілими рогатими – вбиті снарядами тварини. Їх не прибирали, бо чекають на слідчих, які мають зафіксувати злочини росіян.

Цю ферму Артем будував разом із родиною. Минуло 7 років, перш ніж вони почали отримувати дохід. Нині треба все починати наново.

"Був цілий сарай, було поголів'я великої рогатої худоби, була техніка. Збирались до весняно-польової кампанії, закупили добрива. Ну їх ще не доставили, бо там зараз окупована територія. Поля – посіяно 150 гектара пшениці", – розповідає фермер Артем Новіков.

Артем живе у Харкові. З Вільхівки виїхав напередодні війни, а повернутися вже не зміг. На фермі протягом 42 днів під обстрілами лишався його батько та робітники.

"Давав молоко людям, оскільки тут дуже було тяжко. Тут з 25 числа не було ані світла, ані газу, ані води, люди просто були відрізані. Тричі нам вдалося завезти сюди гуманітарну допомогу, але людям було дуже тяжко. То батько різав скотину, свиней, телят і роздавали просто людям", – каже чоловік.

Працівники щосили намагалися вберегти господарство. Кормів не вистачало. Не померти з голоду тваринам допомогла перша весняна трава. Аж раптом на територію ферми впало 6 ворожих снарядів.

Тетяна – одна з тих, хто не виходив із ферми понад місяць. Після обстрілу – вирішили тікати. Єдиним шляхом була стежка, яку росіяни замінували протитанковими мінами.

"Ми бігли, а корови – за нами! Ми їх відпускали і бігли, і боялись, що вони потраплять", – пригадує працівниця ферми Тетяна.

Нині худоба випасається на сусідніх полях. Двором ферми бігають свині з поросятами. Господар каже: кілька тварин уже підірвалися на мінах, які залишили рашисти. Через вибухівку зібрати врожай цьогоріч навряд чи вдасться.

"Колега намагалася посіяти кукурудзу на силос, щоби тварин годувати – вона теж займається тваринництвом. Але підірвався трактор. Тракторист вижив, слава Богу, цілий, а трактор розірвався на дві частини. Тому дуже небезпечно, ніхто не буде ризикувати людьми", – наголошує фермер.

Тільки-но правоохоронці зафіксують збитки від війни, фермер планує прибрати туші загиблих тварин, полагодити загорожі та зібрати те, що залишилося від його господарства після рашистської навали, і почати наново.

Джерело: https://www.5.ua