Смак має значення

2020 рік змусив людство зробити переоцінку цінностей та замислитися над багатьма питаннями, які раніше залишалися поза увагою. Адже ми по-справжньому починаємо цінувати саме те, що втрачаємо.

Пандемія COVID-19 навчила нас поціновувати навіть мале та радіти, здавалося б, незначному. Наприклад, то́му, що ми можемо відчувати смак і запах.

На запах і смак товариш не всяк

Про роль смаку та запаху в житті тварин ми навіть не замислюємося. Насправді ж смак і запах визначають харчову поведінку всіх без винятку ссавців. Жуйні тварини мають особливо розвинений нюховий і смаковий аналізатори. Усі знають про нюх собак, але ніхто ніколи не переймався нюхом корів. Річ у тім, що хижаки використовують його для пошуку здобичі та комунікації, а корови — головним чином для визначення придатності тих чи інших рослин у їжу. На пасовищі корови їдять далеко не всі рослини й здатні визначати та обходити отрутні. Є в них й улюблені рослини та смаки.

Що і як смакує тваринам

Почуття смаку дуже добре розвинене у великої рогатої худоби. Тварини цього виду можуть розрізнити п’ять смаків: солодкий, солоний, гіркий, кислий та умамі. При цьому сила сприйняття смаку багато в чому залежить від поточної потреби тварини в їжі. Велика рогата худоба не бажає споживати гіркі на смак корми (потенційна присутність шкідливих речовин) і виявляє помітну перевагу солодким (енергетична цінність кормів) та солоним кормам (баланс електролітів в організмі). Своєю чергою, чутливість до кислого смаку допомагає тварині підтримувати оптимальний рН рубця.

Цікаво, що смакових рецепторів у корів у 2,5 разу більше, ніж у людей, — близько 25000 проти 8–10 тисяч. Свині теж мають більше смакових рецепторів, ніж людина, — близько 15000. Хижаки мають найменшу кількість таких рецепторів, бо їхня їжа зазвичай не несе великої небезпеки. У собак, наприклад, лише 1700 смакових рецепторів.

Тобто серед свійських тварин саме жуйні найтонше відчувають смаки.

Ця примхлива ВРХ

Фермери давно й постійно стикаються з проблемою сортування корму коровами. У своїй основі це явище має фізіологічну здатність великої рогатої худоби добре розпізнавати смаки, запахи та їх комбінації. Перехід промислового виробництва молока до використання загальнозмішаних раціонів мав на меті розв’язання саме проблеми сортування тваринами корму. Концентровані корми для корови є більш приємними на смак, і вона поїдає їх передусім. Часто можна побачити, як тварина біля кормового столу робить кругові рухи мордою, роблячи заглиблення в масі корму. На дно такого заглиблення, як у воронку, осипаються концентрати, які поїдаються насамперед. Грубі, стеблисті частинки корови з’їдають в останню чергу або залишають на кормовому столі.

Як присмачити й ароматизувати корм та зробити годівлю ефективнішою

Подібно до того, як у процесі приготування сиру в сировину вносять певні інокулянти (ферменти, мікроорганізми, спеції), під час приготування силосу використовують аналогічні продукти. І якщо раніше йшлося лише про застосування лише готових органічних кислот або бактерій, що їх виробляють, то зараз до складу деяких комерційних інокулянтів додатково входять ферменти спрямованої дії, ароматичні сполуки, інгібітори плісняви тощо. Такі продукти можуть значно покращити фізичні характеристики силосу та, як наслідок, підвищити споживання корму й мінімізувати сортування кормів.

Докладніше про це читайте в лютневому номері (№ 2, 2021) журналу «ТС» та на сайті в матеріалах наших партнерів.

http://www.ait-magazine.com.ua/sites/default/files/toman_v2.pdf