П'ять ключових факторів, що формуватимуть ситуацію на світовому молочному ринку в 2017 році для американських експортерів

Публікуємо огляд статті старшого віце-президента Ради експортерів молочних продуктів США Метта МакНайта про ключові фактори, що визначатимуть світовий молочний ринок у 2017 році. Стаття вперше була опублікована у грудні 2016 року в спеціальному електронному бюлетені, що передбачений виключно для членів USDEC. 4 січня 2017 року стаття з’явилася на офіційному сайті USDEC. Огляд підготував національний консультант ФАО, фахівець з міжнародних ринків, пан Володимир Гонтар. 

Старший віце-президент Ради експортерів молочних продуктів США (U.S. Dairy Export Council – USDEC) Метт МакНайт в своїй статті для USDEC  відзначив, що після того, як більшість політичних провісників так ефектно провалила свої прогнози щодо результатів президентських виборів в США, прогнозувати будь-що зараз стало ще більш підступним, ніж зазвичай. Тому він констатує, що наступні п'ять факторів, які, на його думку, будуть формувати ситуацію в 2017 році на світовому молочному ринку, це не його пророцтво, а скоріш певні показники, з якими слід буде рахуватися.

Ці п'ять факторів визначатимуть міцність американських виробників щодо  можливості їхніх поставок молочних продуктів на експорт в новому році.

1. Європейський союз. Пробудження навесні

 

Для ЄС знадобилося біля року, щоб якимсь чином відреагувати на глобальний надлишок молока. Навіть тоді, коли європейські ціни на сировинні товари досягли найнижчого рівня майже за десятиліття, фермери все рівно тримали виробництво молока на високому рівні.

Лише після 14 місяців, протягом яких відбувався постійний приріст виробництва молока, молочні фермери ЄС, нарешті, в червні 2016 року, прислухалися до наполегливих негативних сигналів молочного ринку.

 

В період з червня по вересень 2016 року, у порівнянні з минулим роком, виробництво молока в ЄС знизилося на 1,8%. Ця тенденція, швидше за все, продовжилася і до кінця четвертого кварталу 2016 року, особливо з урахуванням того, що всі фермери добровільно погодилися на схему скорочення виробництва молока  в жовтні-грудні (з частковим врахуванням в цій схемі й січня 2017 року), за що їм виплатять відповідну компенсацію. До речі, зазначена схема вимагає фактичного підпису фермера й не передбачає безальтернативного зниження обсягів виробництва, але багато хто з них робить це вже в будь-якому випадку.

 

Проте, на початку 2017 року, картина стає менш зрозумілою. Відпускні ціни в ЄС зростають, у порівнянні з періодом липень-жовтень 2016 року на 10%, зрозуміло, що все новітнє обладнання нікуди не ділося. Ціни на європейське масло, сухі молочні продукти і сир виросли на 22-68% у порівнянні з їх рівнем навесні минулого року.

 

Питання полягає ось в чому: чи буде цей підйом цін достатнім, щоб вдихнути нове життя у фермерів в 2017 році, особливо в тих державах, які найбільш сприяли протягом останніх двох років виникненню такої ситуації. Мається на увазі, в першу чергу, Данія, Ірландія та Нідерланди.

 

Справа в тому, що у той час, як виробництво у Новій Зеландії залишається важливим фактором впливу, то ЄС – це справжня 360-ти кілограмова горила в кімнаті. Один відсоток у молочному виробництві ЄС – це еквівалент 1,5 млн. тонн молока. Заходи, що були вжиті у виробничій сфері в Аргентині та Австралії були малоефективними й не призвели будь-якого помітного впливу на ситуацію на глобальному ринку молока.

 

2. Попит, який натикається на зустрічний вітер

 

Світовий попит на молочні продукти може зіткнутися у 2017 році з досить потужним зустрічним вітром, у вигляді подорожчання продуктів у порівнянні з 2016 роком. У той же час,  й світові ціни на біржові товари зростають і почнуть, впливати на вартість молочних продуктів на споживчому роздрібному рівні. Останні прогнози щодо зростання вартості долара США можуть ще сильніше впливати на ціноутворення в рітейлі.

 

Після президентських виборів в США, долар США значно зміцнився, піднявшись на 2-8% по відношенню до валют основних партнерів США у молочному бізнесі – як покупців (імпортерів), так і основних конкурентів. Для багатьох гравців це було кардинальною зміною ситуації. У той час як китайський юань і мексиканський песо більшу частину року знецінювалися, валюти деяких інших країн, фактично, виграли на курсі долару в 2016 році. Зміцнення американського долару підніме імпортні (ввізні) ціни на молочні продукти, що буде стримувати світовий попит на них, що буде не до вподоби більшості експортерів.

 

Ціни на нафту ще більше обмежать попит на молочні продукти в нафтовидобувних країн. Дворічний спад цін на нафту деформує економіку на Близькому Сході, в Венесуелі та в інших країнах світу, підриваючи молочний попит. Так, нафта становить майже четверту частину економіки Венесуели і 95% її експорту. Нація, що є традиційним великим молочним покупцем, скоротила обсяг імпорту молочних продуктів майже на 75% за останні два роки.

 

Є певне сподівання на результати того, що країни ОПЕК досягли компромісу, щодо скорочення видобутку та виробництва нафти(це відбулося в кінці листопада 2016 року).  Очікується, що це може підвищити національні доходи серед багатьох молочних імпортерів, але ж угода залежить також і від не членів ОПЕК…

 

3. Запаси молочних продуктів

 

На кінець листопада, в країнах ЄС за програмою закупочних інтервенцій  зберігалося 355 тис. тонн сухого знежиреного молока (СЗМ - SMP), та за схемою Private Storage розміщено на складах 70 тис. тонн СЗМ і 75 тис. тонн вершкового масла. В кінці вересня 2016 року інвентарні залишки вершкового масла і сиру в США досягли рекордно високого рівня в 122 тис. тонн і 562 тис. тонн відповідно, запаси СЗМ були на рівні майже 100 тисяч тонн. У глобальному вимірі динаміка зростання виробництва молока може й знижується, і ціни на сировину ростуть, але ми як і раніше стикаємося по суті з добре укомплектованим ринком.

 

Тут питання полягає в наступному: чи зможуть світові молочні гравці розумно дозувати використання цих запасів без затоварювання ринку, боязке відновлення якого ми бачимо протягом останніх кілька місяців?

 

Й тут пан Метт МакНайт пропонує потенційним експортерам молочних продуктів прослідити за ситуацією після 13 грудня. Адже саме в цей день, у відповідності до рішення Європейської комісії, прийматимуться заявки на участь у процесі тендера, на якому, як висловлюється американський експерт, й будуть перевірені апетити покупців. Європейська комісія, заявивши, що вже вбачаються адекватні ознаки молочного відновлення, виставляє на тендер обмежений обсяг 22 150 тонн«інтервенційної» СЗМ. Гадаю, що й нашим експортерам варто було б відслідкувати результати цього тендеру. 

  

4. Торгова політика США

 

Кожен раз, коли новий президент готується вступити на посаду, виникають питання щодо позиції нової адміністрації із зовнішньої торгівлі. Обраний президент Д. Трамп нічим тут не відрізняється.

 

Хоча він під час своєї виборчої кампанії неодноразово критикував попередні угоди про вільну торгівлю – а отже, існують потенційні торговельні ризики (такі як загрози накласти додаткові тарифи на ключових ринках, запустити процеси переукладання договорів FTA  та ін.) –  завжди є сподівання і на потенційну користь таких змін. Про це ми дізнаємося у найближчому майбутньому.

 

Далі у статті міститься викладення позиції Ради американських експортерів молочних продуктів, яка демонструє роль і місце громадських організацій у державній системі США. Йдеться про те, що «… з огляду на це поєднання потенційних можливостей і можливих проблем, американська асоціація USDEC надаватиме інформацію для нової адміністрації з метою приборкання неадекватних апетитів певних гравців на ринку, а саме головне –- задля забезпечення як незмінності курсу нової адміністрації на підтримку молочної галузі, так і необхідності свіжого погляду на торговельну політику США, з метою регулювання її  у корисному для американського сільського господарства напрямку, у тому числі активізації роботи з питань захисту прав господарів та вимог до торгових партнерів США щодо виконання своїх зобов'язань». Отак і не менше! Сміливо, вимогливо й справедливо. І саме цікаве те, що у них це, скоріше за все вийде – хай тільки спробує нова адміністрація не прислухатися до голосу громади.

 

5. Імпорт молочних продуктів Китаєм

 

Китайський імпорт продуктів в молочному еквіваленті зріс на 15% протягом перших 10 місяців 2016 року (у порівнянні з січнем-жовтнем 2015 року). У той час як обсяг імпорту сухого незбираного молока (СНМ - WMP) – продукту, який закріпив місце Китаю як провідного, найбільшого в світі молочного імпортера, виріс на 18%, аналіз даних молочного імпорту КНР за останні п'ять років свідчить про те, що ми спостерігаємо зараз еволюцію китайського попиту на молочні продукти.

 

Мало у кого є сумніви з приводу світлого майбутнього Китаю в якості імпортера молочних продуктів. Але асортимент продуктів, що користуються попитом зараз в КНР, здається, змінюється. Наступний рік надасть відповіді уважним дослідникам китайського ринку. Тут є, над чим працювати.

 

 

Зрозуміло, що повний перелік факторів, що впливатимуть на ситуацію на світовому молочному ринку, безкінечний. Й поки ми вважаємо, що згадані п'ять критеріїв розвитку подій на глобальному ринку досить важливі, варті до вивчення також інші фактори.

 

Так, для американських експортерів важливим будуть торгові відносини з Мексикою у 2017 році. В цілому, вартість молочного експортного ринку Мексики для США становила біля 1 млрд. дол. США, це 26% від загальної вартості американського молочного експорту протягом перших 10 місяців. Зрозуміло, що це прогрес у порівнянні з середнім щорічним показником у 23% протягом 2010-2015 рр. Питання тут в наступному: чи будуть зростати молочні апетити сектору громадського харчування Мексики у 2017 році, особливо в ключових сегментах молочної галузі США – сухого молока і сиру? Чи будуть американські постачальники  присвячувати достатньої уваги і ресурсів для захисту і збільшення своєї частки на цьому критичному ринку з огляду зростаючої конкуренції з боку Європи і Океанії?

 

Асортимент молочної продукції Нової Зеландії також буде важливим фактором розвитку подій на глобальному молочному ринку у 2017 році. Ця країна, і в першу чергу, її практично монопольний постачальник молочної продукції кооператив Fonterra Group, знову заявив про диверсифікацію молочних продуктів для дитячого харчування, сирів й інших високоприбуткових товарів, які плануються до виробництва у 2017 році завдяки черговим інвестиціям в обладнання та інноваційним технологіям.

 

І знову Китай

 

Китай продовжує удосконалювати та оновлювати свої вимоги до безпеки харчових продуктів з метою уникнення негативного впливу на здоров'я споживача, фальсифікації, забруднення і підробки продуктів тваринного походження інших інцидентів, що мали місце в минулому та підірвали довіру до споживчого внутрішнього ринку харчових продуктів. Ці заходи зміцнення національної системи безпеки харчових продуктів мали далекосяжні наслідки для всіх молочних  та інших експортерів харчових продуктів до КНР, про що свідчать вимоги щодо реєстрації виробничих об'єктів, нові правила електронної комерції з продажу дитячих молочних сумішей та інших молочних продуктів, що набувають чинності навесні 2017 року. Але більш важливе питання полягає в тому, а чи є щось нове у запасі китайського уряду щодо вимог до безпеки харчових продуктів в 2017 році?

 

 

Дякуємо панові Володимиру Гонтару, національному консультантові ФАО та експерту з міжнародних ринків, за переклад та огляд статті. Оригінал можна прочитати англійською мовою за посиланням http://blog.usdec.org/usdairyexporter/five-key-indicators-for-2017-dairy-exports-0