Перевірка якості води в лінії напування птиці: спрощення й автоматизація контролю

Бройлери, в залежності від ваги, споживають приблизно в 1,5–2 рази більше води, аніж корму. З погляду фізіології вона використовується для транспортування поживних речовин в організмі, здійснення ферментативних та хімічних реакцій, регулювання температури тіла, «змащення» суглобів.

Вода потрібна також для зменшення температури повітря в спекотні періоди (системи випарного охолодження, розбризкування, туманоутворення) та для санітарної обробки пташника. Окрім того, вона виступає важливим індикатором контролю ефективності зграї.

Встановивши лічильники на кожній лінії напування, можна відслідковувати рівномірність розподілу птиці в приміщенні. Споживання води буде більшим у тій частині, де перебуває більше птахів. Коли вони розподіляються нерівномірно, це збільшує конкуренцію за доступ до корму й води, що, у поєднанні з накопиченням тепла в зоні скупчення, знижує продуктивність зграї.

Вчасне промивання

Для забезпечення максимального рівня біобезпеки птахівники практикують знезараження води, що дає змогу позбутися біоплівки в лініях водопостачання й напування. Особливо актуально це для господарств, де вирощують птицю без використання антибіотиків — регулярні перевірки джерел води, а також повне очищення труб та обладнання для напування є обов’язковою вимогою. На сьогодні виробники обладнання для вирощування птиці пропонують різні рішення для моніторингу стану трубопроводів та їхнього очищення. Як, наприклад, I-Flush голландського виробника Impex. Система має попередньо встановлені програми для промивання ліній напування. Її «очима» є оптичний датчик, що розпізнає формування біоплівки, відслідковує потрапляння брудної води, визначаючи рівень забруднення та передаючи інформацію контролеру. У разі перевищення запрограмованого максимального рівня забруднення система автоматично запустить промивання ліній.

Налаштування I-Flush можуть змінюватися для пристосування до конкретних вимог. Зокрема, під час необхідності випоювання птахів препаратами, роботу системи можна призупинити.

Три правила якісного контролю

Зверніть увагу на кілька порад з управління водними ресурсами в пташниках.

1. Проводити тестування води. Якість води може змінюватися в періоди сильних дощів або посухи, тому додаткові тести в ці періоди допоможуть пересвідчитися в тому, що птиця отримує воду належної якості.

2. Регулярно замінювати фільтри. Осад та інші частинки можуть спричинити протікання ніпелів, що негативно впливає на якість підстилки. Забруднені фільтри обмежують подачу води для напування та систем охолодження. У деяких випадках традиційні фільтри можуть бути недоцільними, наприклад, для води з високим вмістом заліза. У цих випадках необхідно використовувати інші методи очищення.

3. Регулярно промивати лінії напування. Промивання під високим тиском слід проводити після кожної зграї та додавання у воду добавок (вакцин, ліків, вітамінів, електролітів тощо).

Кореляція витрат води зі споживанням кормів та багатьма факторами навколишнього середовища вказує на її важливість у функціонуванні тіла птахів. Птахівники повинні докладати зусилля, щоб забезпечити належний та необмежений доступ птиці до якісної води. Якщо цього не зробити, відбудеться зменшення споживання корму, погіршення конверсії, зниження приростів, а у курей-несучок — яйценосності.

Детальніше читайте в № 6 журналу або в матеріалах наших партнерів.