Глибокі гноєзбірні ванни: американський досвід

Існує кілька способів зберігання гною — у лагуні відкритого типу, у неглибоких чи глибоких підпідлогових гноєзбірних ваннах або в наземному резервуарі критого типу. Гній складається з трьох основних поживних речовин — азоту, фосфору та калію, що робить його чудовим добривом для полів. Але концентрація корисних речовин у гної залежить від методу його зберігання перед тим, як його додають у ґрунт. Наприклад, у разі зберігання гною в лагуні відкритого типу поживні речовини зберігаються на рівні 30 %, тобто йде активна втрата азоту під дією зовнішніх чинників, до того ж утворюється додаткова вода у вигляді опадів. Чого не скажеш про інший тип збереження, про який і поговоримо докладніше, — у глибоких гноєзбірних ваннах, де частка збереження азоту досягає 70–90 %.

Чому це важливо?

З огляду на зростання цін і нестабільність ситуації на ринку мінеральних добрив, аграрії змушені шукати альтернативні джерела добрив. Одним з таких джерел є гній від свиней, який робить позитивний вплив на родючість ґрунту й утворення гумусу. Ефект від внесення свинячого гною залишається навіть на 2-й та 3-й рік після внесення. Найкраще його застосування — для підвищення врожайності зернових, бобових, олійних культур і овочів, а також для підвищення концентрації поживних речовин у рослинах, особливо азоту, фосфору та калію. Але для того, щоб максимально зберегти корисні речовини в гної, його необхідно правильно зберігати.

Якщо гній протягом тривалого часу зберігається в таких спорудах, як лагуна, відбуваються значні втрати азоту, що знижує цінність гною як добрива, до того ж відновлення поживних речовин з осілого мулу на дні лагуни може бути ускладнене. Однак зберігання гною в глибоких гноєзбірних ваннах дозволяє зберегти в ньому всі корисні речовини. Ця технологія широко практикується в штатах Середнього Заходу в США (Midwest) — у так званому кукурудзяному й пшеничному поясі країни.

ТОВ «Хог Слат Україна»

вул. В. Липківського, 45, офіс 511 Б

м. Київ, 03035, Україна

тел. (067) 446-0101

http://www.hogslat.com.ua

Докладніше про це читайте в лютневому номері (№ 2, 2021) журналу «ТС» та на сайті в матеріалах наших партнерів.

http://www.ait-magazine.com.ua/sites/default/files/hogslat_3_0.pdf